Licensed to Lewis & Clark College HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/16/2018 08:14 PM
                 2018.11.16 George Fox at LC Dual - 11/16/2018                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    4:09.75   11  
     1) Duran, Sam 19                   2) Karson, Caroline H 18          
     3) Gerrior, Eleanor 21             4) Kometani, Kassie 21            
       29.96  1:02.18    32.88  1:10.21    28.05  1:00.55    26.56    56.81
  2 George Fox University  'A'                        4:28.72    4:28.48    4  
     1) Brookes, Kaitlyn A 18           2) Zuckerman, Joanna 19           
     3) Gibson, Olivia M 18             4) Angerame, Maddy 18             
       33.42  1:10.61    33.79  1:14.07    29.08  1:03.62    28.39  1:00.18
  3 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    4:29.09    2  
     1) Brandt, Julia M 19              2) Orness, Ciara N 19             
     3) Chang, Alys J 18                4) Skaggs, Emily 20               
       34.40  1:11.30    32.97  1:11.00    30.47  1:07.63    17.05    59.16
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    3:48.09   11  
     1) Monteleone, Kyle C 20           2) Witmer, William 20             
     3) Jackson, Matt 20                4) Greener, JP P 18               
       27.60    58.03    28.60  1:02.86    25.71    57.03    23.42    50.17
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Sabrina M         19 L&C-OR                    NT   11:28.28    9  
      29.90   33.51   34.25   34.52   34.93   34.88   34.84   34.72
      34.82   34.90   34.71   35.32   34.82   34.88   34.58   35.01
      34.79   35.19   34.47   33.24                                
  2 DePaepe, Anna             21 L&C-OR                    NT   12:19.43    4  
      32.56   36.20   37.38   37.80   37.07   37.30   37.51   37.26
      37.42   37.59   37.83   37.27   37.31   37.47   38.03   37.67
      36.98   37.56   36.14   35.08                                
  3 Megna, Claire             21 L&C-OR                    NT   12:52.81    3  
      33.47   38.05   38.62   38.60   38.74   39.13   39.17   39.65
      39.54   39.18   39.21   39.37   40.16   39.49   39.24   38.92
      38.36   38.19   38.44   37.28                                
  4 Anderson, Grace R         19 L&C-OR                    NT  x13:10.85  
      34.09   38.78   39.35   39.56   39.92   39.89   39.42   39.52
      40.00   40.23   39.75   40.25   39.87   40.09   40.51   40.15
      40.08   40.13   40.28   38.98                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergh, August             21 L&C-OR                    NT   10:51.31    9  
      28.31   31.91   33.09   33.39   33.43   33.20   33.39   33.03
      33.48   33.49   33.46   33.40   33.68   33.23   33.19   33.01
      32.32   31.75   31.45   29.10                                
  2 Spiecker, Alex N          18 L&C-OR                    NT   10:51.97    4  
      28.22   31.79   32.77   33.72   33.22   33.25   33.04   33.29
      33.37   33.16   33.26   33.25   33.43   33.36   33.43   33.41
      33.07   32.90   31.83   28.20                                
  3 Bress, Matt               20 L&C-OR                    NT   11:05.75    3  
      29.22   32.27   32.59   32.54   32.99   33.65   33.69   33.81
      33.89   33.53   34.19   34.13   34.35   34.19   34.06   33.54
      33.42   34.37   33.76   31.56                                
  4 Virgin, Ben               20 L&C-OR                    NT  x12:28.86  
      31.62   36.37   36.87   37.67   37.40   37.90   38.34   38.01
      38.51   38.39   38.51   37.74   38.56   38.18   38.31   37.29
      38.10   37.65   36.93   36.51                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duran, Sam                19 L&C-OR                    NT    2:02.61    9  
      28.18   31.21   31.77   31.45                                
  2 Gibson, Olivia M          18 George Fox                NT    2:04.86    4  
      28.43   31.76   32.05   32.62                                
  3 Skaggs, Emily             20 L&C-OR                    NT    2:10.84    3  
      30.83   33.62   34.36   32.03                                
  4 Ferguson, Grace E         21 George Fox           2:10.19    2:10.87    2  
      30.16   33.62   33.86   33.23                                
  5 Brandt, Julia M           19 L&C-OR                    NT    2:15.83    1  
      31.16   34.44   36.25   33.98                                
  6 Machutta, Kenzie N        18 George Fox           2:22.79    2:17.12  
      30.88   34.76   36.05   35.43                                
  7 Kates, Anna D             18 L&C-OR                    NT   x2:28.05  
      34.03   37.22   38.89   37.91                                
  8 Williams, Abby            18 George Fox                NT   x2:32.01  
      33.70   37.68   40.30   40.33                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteleone, Kyle C        20 L&C-OR                    NT    1:54.04    9  
      26.65   29.11   28.62   29.66                                
  2 Butcher, Andrew J         19 L&C-OR                    NT    1:55.55    4  
      26.56   29.08   30.00   29.91                                
  3 Villacrusis, Christian    18 George Fox                NT    2:02.61    3  
      26.69   30.44   32.80   32.68                                
  4 Chambers, Seth D          19 George Fox           2:01.98    2:04.22    2  
      27.61   31.25   33.07   32.29                                
  5 Bundenthal, Sam           22 L&C-OR                    NT    2:07.58    1  
      28.54   31.78   33.80   33.46                                
  6 Delfin, Justin            20 George Fox           2:16.21    2:19.10  
      30.58   35.59   36.76   36.17                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monkhouse, Aspen M        20 George Fox             24.70      25.13    9  
  2 Kometani, Kassie          21 L&C-OR                    NT      25.23    4  
  3 Gerrior, Eleanor          21 L&C-OR                    NT      25.27    3  
  4 Brookes, Kaitlyn A        18 George Fox             27.47      27.19    2  
  5 Chirayath, Margot C       19 L&C-OR                    NT      27.20    1  
  6 O'Grattan, Abby L         18 George Fox             28.71      28.05  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Witmer, William           20 L&C-OR                    NT      22.88    9  
  2 Greener, JP P             18 L&C-OR                    NT      22.93    4  
  3 Dean, Caleb T             20 George Fox             23.00      23.20    3  
  4 Raphael, Sam              21 L&C-OR                    NT      23.91    2  
  5 Lebovic, Zachary S        20 L&C-OR                    NT     x26.64  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Khong, Erin B             19 L&C-OR                    NT    2:20.11    9  
      29.65   36.51   40.64   33.31                                
  2 Chang, Alys J             18 L&C-OR                    NT    2:23.35    4  
      31.01   37.35   41.46   33.53                                
  3 Orness, Ciara N           19 L&C-OR                    NT    2:26.28    3  
      33.98 1:17.86   34.44                                        
  4 Weber, Chloe              19 George Fox           2:30.42    2:27.91    2  
      32.16   38.01   44.21   33.53                                
  5 Angerame, Maddy           18 George Fox                NT    2:35.58    1  
      32.49   38.88   49.67   34.54                                
  6 Christensen, Bethany C    21 George Fox                NT    2:51.64  
      37.94   43.82   49.52   40.36                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Zach H           20 George Fox                NT    2:09.71    9  
      26.48   34.17   38.13   30.93                                
  2 Jackson, Matt             20 L&C-OR                    NT    2:12.03    4  
      27.76   36.41   37.17   30.69                                
  3 Burlingame, Noah W        18 George Fox                NT    2:12.21    3  
      28.13   33.48   39.25   31.35                                
  4 Shepel, Ian A             19 L&C-OR                    NT    2:16.45    2  
      28.07   34.00   42.07   32.31                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karson, Caroline H        18 L&C-OR                    NT    2:19.42    9  
      29.59   35.09   37.48   37.26                                
  2 Gerrior, Eleanor          21 L&C-OR                    NT    2:20.32    4  
      31.68   35.64   36.73   36.27                                
  3 Chirayath, Margot C       19 L&C-OR                    NT    2:27.75    3  
      31.61   36.84   39.58   39.72                                
  4 Machutta, Kenzie N        18 George Fox                NT    2:42.89    2  
      34.87   40.87   43.05   44.10                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bress, Matt               20 L&C-OR                    NT    2:08.78    9  
      28.01   32.35   34.20   34.22                                
  2 Delfin, Justin            20 George Fox           2:41.38    2:35.42    4  
      31.62   38.59   42.67   42.54                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kometani, Kassie          21 L&C-OR                    NT      55.31    9  
      27.22   28.09                                                
  2 Monkhouse, Aspen M        20 George Fox             55.87      55.61    4  
      26.74   28.87                                                
  3 Khong, Erin B             19 L&C-OR                    NT      57.84    3  
      27.55   30.29                                                
  4 Zuckerman, Joanna         19 George Fox                NT      59.22    2  
      28.88   30.34                                                
  5 Weber, Chloe              19 George Fox                NT      59.79    1  
      28.56   31.23                                                
  6 DePaepe, Anna             21 L&C-OR                    NT    1:00.85  
      29.13   31.72                                                
  7 Megna, Claire             21 L&C-OR                    NT   x1:05.23  
      31.35   33.88                                                
  8 Williams, Abby            18 George Fox                NT   x1:08.23  
      32.57   35.66                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greener, JP P             18 L&C-OR                    NT      50.24    9  
      24.22   26.02                                                
  2 Butcher, Andrew J         19 L&C-OR                    NT      50.57    4  
      24.88   25.69                                                
  3 Villacrusis, Christian    18 George Fox             52.47      52.48    3  
      25.15   27.33                                                
  4 Raphael, Sam              21 L&C-OR                    NT      54.00    2  
      26.21   27.79                                                
  5 Johnson, Zach H           20 George Fox             52.75      54.15    1  
      25.62   28.53                                                
  6 Lebovic, Zachary S        20 L&C-OR                    NT     x59.14  
      27.89   31.25                                                
 
Event 15  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duran, Sam                19 L&C-OR                    NT    2:16.93    9  
      31.81   34.84   35.14   35.14                                
  2 Gibson, Olivia M          18 George Fox           2:19.57    2:19.55    4  
      32.40   35.23   36.05   35.87                                
  3 Angerame, Maddy           18 George Fox                NT    2:28.19    3  
      34.93   37.93   38.79   36.54                                
  4 Brookes, Kaitlyn A        18 George Fox           2:35.52    2:33.85    2  
      36.01   38.38   39.73   39.73                                
  5 Brandt, Julia M           19 L&C-OR                    NT    2:39.72    1  
      36.85   40.06   40.81   42.00                                
  6 Kates, Anna D             18 L&C-OR                    NT    2:42.56  
      36.66   40.62   42.63   42.65                                
 
Event 16  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Caleb T             20 George Fox           2:09.60    2:05.02    9  
      29.91   31.98   31.98   31.15                                
  2 Monteleone, Kyle C        20 L&C-OR                    NT    2:09.82    4  
      30.58   33.12   33.11   33.01                                
  3 Burlingame, Noah W        18 George Fox                NT    2:10.04    3  
      30.81   32.85   33.39   32.99                                
  4 Shepel, Ian A             19 L&C-OR                    NT    2:13.97    2  
      31.18   33.51   35.15   34.13                                
  5 Chambers, Seth D          19 George Fox           2:17.78    2:16.90    1  
      31.97   34.97   35.11   34.85                                
  6 Bundenthal, Sam           22 L&C-OR                    NT    2:26.82  
      34.22   37.05   38.10   37.45                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Sabrina M         19 L&C-OR                    NT    5:34.15    9  
      30.28   32.95   33.42   33.57   33.98   33.73   34.63   34.92
      34.04   32.63                                                
  2 Couch, Isabelle M         18 L&C-OR                    NT    5:45.61    4  
      30.13   33.19   34.47   34.87   35.24   35.57   35.95   36.01
      35.93   34.25                                                
  3 Ferguson, Grace E         21 George Fox           5:52.40    5:53.08    3  
      32.21   36.56   36.84   36.54   36.61   35.76   35.53   35.31
      34.38   33.34                                                
  4 Skaggs, Emily             20 L&C-OR                    NT    6:00.74    2  
      32.30   36.67   36.43   36.93   36.85   36.56   36.52   36.51
      36.59   35.38                                                
  5 Anderson, Grace R         19 L&C-OR                    NT   x6:20.80  
      32.80   36.81   38.21   38.97   38.63   38.69   39.48   39.33
      39.77   38.11                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergh, August             21 L&C-OR                    NT    5:10.27    9  
      27.00   30.83   31.98   32.40   31.47   31.93   31.38   31.60
      30.82   30.86                                                
  2 Spiecker, Alex N          18 L&C-OR                    NT    5:15.69    4  
      28.09   31.97   32.87   32.93   33.24   32.16   31.95   31.87
      31.17   29.44                                                
  3 Virgin, Ben               20 L&C-OR                    NT    5:51.13    3  
      31.51   35.50   36.55   36.05   35.54   34.61   35.31   35.70
      35.87   34.49                                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karson, Caroline H        18 L&C-OR                    NT    2:32.97    9  
      33.96   38.78   39.63   40.60                                
  2 Orness, Ciara N           19 L&C-OR                    NT    2:35.39    4  
      34.94   39.02   41.20   40.23                                
  3 Zuckerman, Joanna         19 George Fox                NT    2:40.39    3  
      37.65   42.98   39.52   40.24                                
  4 Chang, Alys J             18 L&C-OR                    NT    2:40.58    2  
      36.05   41.01   41.61   41.91                                
  5 Christensen, Bethany C    21 George Fox           3:07.61    3:08.11    1  
      43.06   47.18   48.65   49.22                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Witmer, William           20 L&C-OR                    NT    2:21.61    9  
      31.70   35.82   36.59   37.50                                
  2 Jackson, Matt             20 L&C-OR                    NT    2:26.45    4  
      32.47   36.88   38.43   38.67                                
 
Event 21  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    3:54.91   11  
     1) Murray, Sabrina M 19            2) Couch, Isabelle M 18           
     3) Chirayath, Margot C 19          4) Khong, Erin B 19               
       27.89    58.49    27.90    59.13    27.91    59.25    27.50    58.04
  2 George Fox University  'A'                        4:05.67    4:06.14    4  
     1) Ferguson, Grace E 21            2) O'Grattan, Abby L 18           
     3) Machutta, Kenzie N 18           4) Weber, Chloe 19                
       29.73  1:01.94    29.02  1:01.73    29.49  1:03.37    28.12    59.10
  3 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    4:18.62    2  
     1) Anderson, Grace R 19            2) Kates, Anna D 18               
     3) DePaepe, Anna 21                4) Megna, Claire 21               
       30.47  1:03.78    15.71  1:09.06    29.84  1:02.54    29.44  1:03.24
 
Event 22  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    3:27.00   11  
     1) Shepel, Ian A 19                2) Butcher, Andrew J 19           
     3) Bergh, August 21                4) Raphael, Sam 21                
       25.41    52.67    24.32    50.36    23.53    50.13    25.62    53.84
  2 George Fox University  'A'                        3:28.99    3:28.18    4  
     1) Villacrusis, Christian 18       2) Johnson, Zach H 20             
     3) Burlingame, Noah W 18           4) Dean, Caleb T 20               
       25.30    52.60    24.35    52.45    25.35    53.55    23.52    49.58
  3 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    3:52.91    2  
     1) Spiecker, Alex N 18             2) Lebovic, Zachary S 20          
     3) Virgin, Ben 20                  4) Bundenthal, Sam 22             
       25.60    53.30    27.87  1:00.06    28.42  1:00.76    27.28    58.79
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Lewis & Clark College               147   2. George Fox University                53
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Lewis & Clark College               134   2. George Fox University                45