Licensed to Lewis & Clark College HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 11/17/2018 03:02 PM
                        Pacific at LC Dual - 11/17/2018                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    1:53.83   11  
     1) Duran, Sam 19                   2) Karson, Caroline H 18          
     3) Gerrior, Eleanor 21             4) Kometani, Kassie 21            
       29.04    31.53    27.08    26.18                                    
  2 Pacific Unviersity-OR  'A'                        2:00.93    2:02.63    4  
     1) Brandow, Hannah 18              2) Okamura, Maya 21               
     3) Winslow, Alex 21                4) Garcia, Kimberly 19            
       28.83    34.96    29.96    28.88                                    
  3 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    2:04.05    2  
     1) Fiddler, KK B 18                2) Orness, Ciara N 19             
     3) Chirayath, Margot C 19          4) Chang, Alys J 18               
       32.28    35.07    29.07    27.63                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    1:41.88   11  
     1) Monteleone, Kyle C 20           2) Witmer, William 20             
     3) Jackson, Matt 20                4) Butcher, Andrew J 19           
       27.17    27.27    25.31    22.13                                    
  2 Pacific Unviersity-OR  'A'                        2:03.57    1:53.22    4  
     1) Kea, Aukai 21                   2) Huynh, Hung 18                 
     3) Charron, Reed 19                4) Houser, Rayce 22               
       26.41    29.28    28.66    28.87                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DePaepe, Anna             21 L&C-OR                    NT   12:21.24    9  
      32.83   36.26   36.90   37.66   38.38   38.39   38.40   38.25
      38.19   37.96   37.39   37.85   37.48   37.84   37.57   37.04
      36.39   36.56   35.65   34.25                                
  2 Skaggs, Emily             20 L&C-OR                    NT   12:22.55    4  
      33.68   36.79   37.12   37.42   37.31   37.33   37.81   37.31
      37.60   37.57   37.36   37.47   37.45   37.32   37.70   37.39
      37.25   37.30   37.48   35.89                                
  3 Megna, Claire             21 L&C-OR                    NT   12:50.61    3  
      33.81   38.32   38.61   38.92   38.90   38.80   38.76   38.80
      38.61   38.97   38.96   38.88   39.39   39.60   39.72   38.07
      38.15   38.59   38.89   37.86                                
  4 Anderson, Grace R         19 L&C-OR                    NT  x13:00.72  
      34.31   37.99   38.98   39.47   39.24   39.29   39.33   39.36
      39.74   39.05   39.32   39.36   39.41   39.78   39.06   39.74
      39.25   39.64   39.52   38.88                                
  5 Rickey, Kendall           20 Pacific-OR                NT   13:03.81    2  
      33.79   38.05   39.54   39.68   39.42   39.39   39.64   39.59
      39.07   39.22   39.56   39.34   39.51   39.73   39.79   39.76
      39.64   40.36   40.10   38.63                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Spiecker, Alex N          18 L&C-OR                    NT   10:54.22    9  
      28.88   32.53   33.25   34.00   33.60   33.01   32.88   32.78
      32.89   32.94   33.21   33.63   33.08   33.59   33.15   33.36
      33.52   32.67   32.95   28.30                                
  2 Bress, Matt               20 L&C-OR                    NT   11:19.46    4  
      29.46   32.72   33.48   34.54   34.35   34.02   34.25   34.84
      34.25   34.05   34.14   34.60   34.33   35.08   34.95   34.58
      34.48   35.04   33.04   33.26                                
  3 Virgin, Ben               20 L&C-OR                    NT   12:28.54    3  
      31.88   36.78   37.13   38.19   37.27   38.06   37.48   37.80
      38.79   38.40   37.89   37.66   37.68   37.81   38.49   37.72
      38.43   37.81   37.14   36.13                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Sabrina M         19 L&C-OR                    NT    2:05.10    9  
      28.41   31.25   32.50   32.94                                
  2 Chirayath, Margot C       19 L&C-OR                    NT    2:09.52    4  
      29.93   32.01   33.76   33.82                                
  3 Couch, Isabelle M         18 L&C-OR                    NT    2:11.71    3  
      30.41   33.52   34.19   33.59                                
  4 Winslow, Alex             21 Pacific-OR           2:18.50    2:19.12    2  
      30.94   34.74   36.46   36.98                                
  5 Kates, Anna D             18 L&C-OR                    NT   x2:29.31  
      34.10   37.62   39.49   38.10                                
  6 Mazhary-Clark, Cecilia    21 Pacific-OR           2:44.39    2:44.20    1  
      36.86   42.58   43.01   41.75                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergh, August             21 L&C-OR                    NT    1:52.30    9  
      25.50   28.37   29.13   29.30                                
  2 Witmer, William           20 L&C-OR                    NT    1:56.97    4  
      27.00   29.86   29.83   30.28                                
  3 Bundenthal, Sam           22 L&C-OR                    NT    2:05.79    3  
      28.62   31.69   32.20   33.28                                
  4 Hunter, Ethan             18 Pacific-OR           2:10.62    2:10.10    2  
      27.91   31.96   35.05   35.18                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerrior, Eleanor          21 L&C-OR                    NT      25.37    9  
  2 Kometani, Kassie          21 L&C-OR                    NT      25.44    4  
  3 Duran, Sam                19 L&C-OR                    NT      26.06    3  
  4 Brandt, Julia M           19 L&C-OR                    NT     x28.13  
  5 Garcia, Kimberly          19 Pacific-OR             27.62      28.80    2  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Butcher, Andrew J         19 L&C-OR                    NT      22.68    9  
  2 Kea, Aukai                21 Pacific-OR             22.64      22.79    4  
  3 Greener, JP P             18 L&C-OR                    NT      22.84    3  
  4 Raphael, Sam              21 L&C-OR                    NT      24.25    2  
  5 Lebovic, Zachary S        20 L&C-OR                    NT     x26.88  
  6 Houser, Rayce             22 Pacific-OR             30.04      28.81    1  
 
Event 9  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Khong, Erin B             19 L&C-OR                    NT    4:59.45    9  
      30.57   36.02   40.24   40.50   41.54   42.61   34.48   33.49
  2 Brandow, Hannah           18 Pacific-OR           5:02.93    5:02.20    4  
      33.03   38.32   36.60   36.33   45.75   45.73   33.60   32.84
  3 Okamura, Maya             21 Pacific-OR           5:14.92    5:09.09    3  
      33.08   38.22   40.91   40.00   42.70   43.68   36.30   34.20
  4 Chang, Alys J             18 L&C-OR                    NT    5:10.36    2  
      32.73   39.95   40.51   39.39   42.54   44.56   36.31   34.37
  5 Fiddler, KK B             18 L&C-OR                    NT    5:11.63    1  
      33.01   39.05   38.77   38.72   46.52   45.65   36.18   33.73
  6 Crumb, Julia              18 Pacific-OR                NT    5:12.29  
      33.02   36.05   40.03   39.66   45.43   45.98   36.97   35.15
  7 Orness, Ciara N           19 L&C-OR                    NT   x5:14.99  
      35.42   42.59   40.79   39.28   42.16   43.77   36.03   34.95
  8 McWilliams, Lauren        21 Pacific-OR           5:26.09   x5:22.79  
      34.40   39.08   42.16   41.85   45.75   46.55   36.65   36.35
 
Event 10  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huynh, Hung               18 Pacific-OR           4:31.81    4:31.14    9  
      26.98   32.26   35.14   36.96   36.41   38.95   32.32   32.12
  2 Shepel, Ian A             19 L&C-OR                    NT    4:47.55    4  
      28.72   33.74   35.97   35.95   42.52   43.35   34.25   33.05
  3 Charron, Reed             19 Pacific-OR                NT    4:53.38    3  
      29.02   34.58   38.82   36.99   43.14   43.45   33.88   33.50
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kometani, Kassie          21 L&C-OR                    NT    1:03.07    9  
      29.93   33.14                                                
  2 Chirayath, Margot C       19 L&C-OR                    NT    1:05.89    4  
      30.35   35.54                                                
  3 McWilliams, Lauren        21 Pacific-OR           1:07.43    1:06.45    3  
      31.81   34.64                                                
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteleone, Kyle C        20 L&C-OR                    NT      55.49    9  
      25.75   29.74                                                
  2 Jackson, Matt             20 L&C-OR                    NT      57.13    4  
      26.70   30.43                                                
  3 Spiecker, Alex N          18 L&C-OR                    NT      59.16    3  
      27.43   31.73                                                
  4 Virgin, Ben               20 L&C-OR                    NT   x1:10.98  
      32.24   38.74                                                
 
Event 13  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerrior, Eleanor          21 L&C-OR                    NT      55.43    9  
      27.03   28.40                                                
  2 Karson, Caroline H        18 L&C-OR                    NT      56.23    4  
      26.42   29.81                                                
  3 Couch, Isabelle M         18 L&C-OR                    NT    1:00.02    3  
      29.25   30.77                                                
  4 Skaggs, Emily             20 L&C-OR                    NT   x1:01.68  
      29.23   32.45                                                
  5 Garcia, Kimberly          19 Pacific-OR           1:01.23    1:05.83    2  
      30.73   35.10                                                
  6 Mazhary-Clark, Cecilia    21 Pacific-OR                NT    1:18.19    1  
      37.37   40.82                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bergh, August             21 L&C-OR                    NT      49.69    9  
      24.07   25.62                                                
  2 Butcher, Andrew J         19 L&C-OR                    NT      50.06    4  
      24.54   25.52                                                
  3 Raphael, Sam              21 L&C-OR                    NT      55.43    3  
      26.36   29.07                                                
  4 Lebovic, Zachary S        20 L&C-OR                    NT     x58.73  
      27.39   31.34                                                
  5 Houser, Rayce             22 Pacific-OR           1:10.06    1:07.43    2  
      32.11   35.32                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandow, Hannah           18 Pacific-OR           1:02.32    1:01.55    9  
      30.16   31.39                                                
  2 Duran, Sam                19 L&C-OR                    NT    1:03.67    4  
      30.78   32.89                                                
  3 Winslow, Alex             21 Pacific-OR           1:07.87    1:07.90    3  
      33.29   34.61                                                
  4 Fiddler, KK B             18 L&C-OR                    NT    1:09.16    2  
      33.54   35.62                                                
  5 Brandt, Julia M           19 L&C-OR                    NT    1:10.27    1  
      34.42   35.85                                                
  6 Kates, Anna D             18 L&C-OR                    NT   x1:15.19  
      36.89   38.30                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greener, JP P             18 L&C-OR                    NT      57.36    9  
      27.78   29.58                                                
  2 Shepel, Ian A             19 L&C-OR                    NT    1:00.31    4  
      29.60   30.71                                                
  3 Bundenthal, Sam           22 L&C-OR                    NT    1:05.77    3  
      31.96   33.81                                                
  4 Hunter, Ethan             18 Pacific-OR           1:08.11    1:09.11    2  
      32.91   36.20                                                
 
Event 17  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Sabrina M         19 L&C-OR                    NT    5:39.07    9  
      30.66   33.56   33.56   34.00   34.54   34.65   35.00   34.87
      34.70   33.53                                                
  2 Crumb, Julia              18 Pacific-OR           5:53.69    5:51.54    4  
      31.56   33.78   34.71   35.69   35.97   36.18   36.15   36.42
      35.94   35.14                                                
  3 DePaepe, Anna             21 L&C-OR                    NT    5:55.98    3  
      31.54   35.02   36.29   36.69   36.40   37.16   35.61   36.29
      35.95   35.03                                                
  4 Megna, Claire             21 L&C-OR                    NT    6:18.37    2  
      33.97   37.45   38.82   39.06   38.31   38.89   38.59   37.93
      38.49   36.86                                                
  5 Anderson, Grace R         19 L&C-OR                    NT   x6:41.45  
      34.24   39.20   40.62   41.12   41.15   41.81   41.25   41.19
      41.38   39.49                                                
 
Event 18  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteleone, Kyle C        20 L&C-OR                    NT    5:12.74    9  
      27.58   30.37   31.14   31.79   31.95   31.88   32.30   32.87
      32.97   29.89                                                
  2 Bress, Matt               20 L&C-OR                    NT    5:30.00    4  
      29.02   33.14   34.14   34.65   33.96   32.88   33.35   34.05
      33.17   31.64                                                
  3 Charron, Reed             19 Pacific-OR                NT    5:40.94    3  
      29.78   32.90   34.66   35.52   34.84   35.47   35.63   34.37
      34.69   33.08                                                
  4 Virgin, Ben               20 L&C-OR                    NT    5:53.34    2  
      30.55   34.23   35.64   36.04   35.86   35.07   36.39   36.03
      37.24   36.29                                                
  5 Hunter, Ethan             18 Pacific-OR                NT    6:14.98    1  
      30.43   35.39   37.27   38.35   38.81   38.67   39.50   38.87
      40.10   37.59                                                
 
Event 19  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karson, Caroline H        18 L&C-OR                    NT    1:10.62    9  
      33.74   36.88                                                
  2 Orness, Ciara N           19 L&C-OR                    NT    1:13.65    4  
      35.11   38.54                                                
  3 Okamura, Maya             21 Pacific-OR           1:16.31    1:14.85    3  
      35.82   39.03                                                
  4 Khong, Erin B             19 L&C-OR                    NT    1:14.93    2  
      35.59   39.34                                                
  5 Chang, Alys J             18 L&C-OR                    NT   x1:16.81  
      36.06   40.75                                                
  6 Rickey, Kendall           20 Pacific-OR           1:21.79    1:22.21    1  
      38.40   43.81                                                
 
Event 20  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Witmer, William           20 L&C-OR                    NT    1:02.09    9  
      28.75   33.34                                                
  2 Huynh, Hung               18 Pacific-OR                NT    1:05.31    4  
      30.72   34.59                                                
  3 Jackson, Matt             20 L&C-OR                    NT    1:05.83    3  
      31.39   34.44                                                
 
Event 21  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    1:48.69   11  
     1) Murray, Sabrina M 19            2) Couch, Isabelle M 18           
     3) Brandt, Julia M 19              4) Khong, Erin B 19               
       27.15    26.98    27.89    26.67                                    
  2 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    1:55.03    4  
     1) Skaggs, Emily 20                2) DePaepe, Anna 21               
     3) Megna, Claire 21                4) Kates, Anna D 18               
       27.75    28.32    28.88    30.08                                    
  3 Pacific Unviersity-OR  'A'                        1:55.96    2:01.31    2  
     1) McWilliams, Lauren 21           2) Mazhary-Clark, Cecilia 21      
     3) Crumb, Julia 18                 4) Rickey, Kendall 20             
       28.10    35.03    28.57    29.61                                    
 
Event 22  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                          NT    1:34.72   11  
     1) Greener, JP P 18                2) Bergh, August 21               
     3) Raphael, Sam 21                 4) Shepel, Ian A 19               
       23.13    23.34    24.09    24.16                                    
  2 Lewis & Clark College-OR  'B'                          NT    1:44.34    4  
     1) Spiecker, Alex N 18             2) Lebovic, Zachary S 20          
     3) Bundenthal, Sam 22              4) Bress, Matt 20                 
       24.85    26.86    25.89    26.74                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Lewis & Clark College               153   2. Pacific Unviersity                   46
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Lewis & Clark College               151   2. Pacific Unviersity                   35