Licensed to Lewis & Clark College   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 1/5/2019 09:53 PM
                       Biola vs Lewis & Clark - 1/5/2019                       
                            Biola vs Lewis & Clark                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Biola University  'A'                                       3:45.26   11  
     1) Owens, Clayton 18               2) Kam, Raymond 20                
     3) Villa, Jonathan 18              4) Dawe, Westin 19                
       27.86    57.65    17.40  1:01.66    25.08    55.45    24.17    50.50
  2 Lewis & Clark College-OR  'A'                               3:57.31    4  
     1) Shepel, Ian A 19                2) Witmer, William 20             
     3) Jackson, Matt 20                4) Raphael, Sam 21                
       29.61  1:01.38    29.94  1:04.89    25.68    55.78    25.70    55.26
 
Event 2  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Biola University  'A'                                       4:15.57   11  
     1) Chang, Nicole 18                2) Silzel, Emily 20               
     3) Stinchcomb, Rachel 20           4) Brandt, Rebecca M 22           
       30.44  1:02.08    32.78  1:11.69    29.32  1:04.09    27.04    57.71
  2 Biola University  'B'                                       4:20.86    4  
     1) Harper, Bethany 20              2) London, Jennifer A 21          
     3) Harper, Katelyn 18              4) Archdale, Aly                  
       31.84  1:05.77    35.40  1:14.68    28.15  1:00.96    27.79    59.45
  3 Lewis & Clark College-OR  'A'                               4:28.64    2  
     1) Fiddler, KK B 18                2) Orness, Ciara N 19             
     3) Greene, Claire 20               4) Chang, Alys J 18               
       32.57  1:06.69    35.50  1:14.77    31.02  1:07.97    28.09    59.21
  4 Lewis & Clark College-OR  'B'                               4:30.82  
     1) Brandt, Julia M 19              2) Khong, Erin B 19               
     3) Chirayath, Margot C 19          4) Skaggs, Emily 20               
       34.18  1:09.98    34.64  1:13.37    30.42  1:07.01    28.42  1:00.46
  5 Biola University  'C'                                       4:38.82  
     1) Schull, Kaylyn 20               2) Rebai, Grace 18                
     3) Stevens, Nicole 21              4) Zacok, Olivia 19               
       32.57  1:06.03    39.48  1:21.75    31.59  1:07.92    30.02  1:03.12
 
Event 3  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Jake               19 BIOLA                         10:39.50    9  
      29.24   31.75   32.30   32.03   32.07   31.73   32.05   32.47
      32.44   32.01   32.09   32.56   32.54   32.23   31.90   31.84
      32.17   32.12   32.14   31.82                                
  2 Monteleone, Kyle C        20 L&C-OR                        10:49.74    4  
      27.90   31.30   31.82   32.07   32.22   32.44   32.06   32.09
      32.91   33.04   31.91   32.46   33.17   33.09   32.78   33.69
      34.12   33.99   34.16   32.52                                
  3 Spiecker, Alex N          18 L&C-OR                        10:55.41    3  
      29.16   32.14   32.87   32.89   33.43   33.50   34.18   33.77
      33.83   33.63   33.61   33.71   33.52   33.57   33.27   33.66
      33.02   33.12   30.19   28.34                                
  4 Bress, Matt               20 L&C-OR                        10:57.33    2  
      29.36   32.42   33.11   33.23   33.75   32.72   33.81   32.50
      32.94   33.15   33.47   33.63   33.27   33.95   33.80   33.25
      32.60   33.26   32.74   30.37                                
 
Event 4  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Pascoe, Kasidee           18 BIOLA                         11:13.31    9  
      30.30   32.68   33.56   33.99   34.28   34.45   34.48   33.99
      33.94   33.93   34.02   33.74   33.72   33.76   33.93   34.06
      34.01   33.97   33.64   32.86                                
  2 Murray, Sabrina M         20 L&C-OR                        11:24.15    4  
      30.85   33.64   33.69   34.24   34.46   34.73   34.38   34.55
      34.82   35.10   34.86   34.58   34.57   34.32   34.35   34.68
      34.25   34.34   34.47   33.27                                
  3 Bristow, Annie            19 BIOLA                         11:35.52    3  
      29.86   33.38   33.57   33.96   34.42   34.76   34.63   35.24
      35.15   35.76   35.54   36.23   35.88   35.89   35.17   35.56
      35.23   35.98   35.37   33.94                                
  4 Couch, Isabelle M         18 L&C-OR                        12:02.94    2  
      32.35   35.60   36.45   36.73   36.71   37.28   37.08   36.56
      36.90   36.54   36.53   36.31   36.19   36.01   36.81   36.41
      36.31   36.38   36.01   33.78                                
  5 Anderson, Grace R         19 L&C-OR                        13:40.48    1  
      35.52   39.14   40.01   39.96   40.37   39.44   37.81   40.28
      40.53   40.16   40.70   41.25   40.64   41.57   40.41   40.75
      40.75   41.16   39.79 1:00.24                                
 
Event 5  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Clayton            18 BIOLA                          1:52.53    9  
      26.00   28.40   29.19   28.94                                
  2 Bergh, August             21 L&C-OR                         1:53.91    4  
      26.92   29.86   28.99   28.14                                
  3 Holmes, Andrew            19 BIOLA                          1:55.01    3  
      27.45   29.36   29.44   28.76                                
  4 Witmer, William           20 L&C-OR                         2:05.67    2  
      28.72   31.62   32.75   32.58                                
 
Event 6  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Katelyn           18 BIOLA                          2:03.53    9  
      28.46   31.23   31.88   31.96                                
  2 Harper, Bethany           20 BIOLA                          2:07.03    4  
      29.47   31.59   32.73   33.24                                
  3 Chang, Alys J             18 L&C-OR                         2:08.41    3  
      29.49   32.15   33.24   33.53                                
  4 Greene, Claire            20 L&C-OR                         2:14.87    2  
      31.27   34.82   34.63   34.15                                
  5 Fiddler, KK B             18 L&C-OR                         2:16.10    1  
      31.73   32.88   35.42   36.07                                
  6 Zacok, Olivia             19 BIOLA                          2:19.47  
      31.98   34.25   36.20   37.04                                
 
Event 7  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Butcher, Andrew J         19 L&C-OR                           22.93    9  
  2 Roe, Matthew              21 BIOLA                            23.08    4  
  3 Greener, JP P             19 L&C-OR                           23.11    3  
  4 Dawe, Westin              19 BIOLA                            23.56    2  
  5 Raphael, Sam              21 L&C-OR                           24.51    1  
  6 Nimmo, Eric               25 BIOLA                            25.38  
 
Event 8  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerrior, Eleanor          21 L&C-OR                           25.71    9  
  2 Kometani, Kassie          21 L&C-OR                           25.97    4  
  3 McAllister, Faith         19 BIOLA                            26.14    3  
  4 Brandt, Rebecca M         22 BIOLA                            26.59    2  
  5 Stevens, Nicole           21 BIOLA                            27.80    1  
  6 Chirayath, Margot C       19 L&C-OR                           27.92  
  7 Rebai, Grace              18 BIOLA                           x29.83  
 
Event 9  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Kam, Raymond              20 BIOLA                          4:35.74    9  
      27.03   31.88   37.50   36.80   37.93   37.67   33.61   33.32
  2 Jackson, Matt             20 L&C-OR                         4:42.14    4  
      28.73   32.87   38.94   36.91   39.42   39.64   33.48   32.15
  3 Stupin, Caleb             18 BIOLA                          4:54.18    3  
      30.36   35.86   39.59   39.64   40.48   41.26   33.29   33.70
  4 Shepel, Ian A             19 L&C-OR                         5:01.74    2  
      30.42   35.60   39.63   38.75   45.45   40.84   36.31   34.74
 
Event 10  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Stinchcomb, Rachel        20 BIOLA                          4:52.20    9  
      31.35   36.64   37.66   37.36   40.44   41.22   33.94   33.59
  2 Khong, Erin B             19 L&C-OR                         4:58.40    4  
      30.99   35.63   40.33   39.41   42.03   42.58   35.00   32.43
  3 Schull, Kaylyn            20 BIOLA                          4:58.53    3  
      32.16   38.42   36.67   37.01   44.34   43.81   32.94   33.18
  4 Chang, Nicole             18 BIOLA                          4:58.98    2  
      30.35   35.39   37.74   38.12   44.05   44.42   35.02   33.89
  5 DePaepe, Anna             21 L&C-OR                         5:18.12    1  
      32.21   40.89   41.23   40.13   44.52   45.21   37.00   36.93
 
Event 11  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Villa, Jonathan           18 BIOLA                            25.66    9  
  2 Jackson, Matt             20 L&C-OR                           25.82    4  
  3 Nimmo, Eric               25 BIOLA                            26.86    3  
  4 Raphael, Sam              21 L&C-OR                           26.89    2  
  5 Lambert, Patrick          19 BIOLA                            27.09    1  
  6 Lebovic, Zachary S        20 L&C-OR                           28.37  
 
Event 12  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Gerrior, Eleanor          21 L&C-OR                           27.11    9  
  2 McAllister, Faith         19 BIOLA                            27.14    4  
  3 Brandt, Rebecca M         22 BIOLA                            28.84    3  
  4 Bristow, Annie            19 BIOLA                            28.94    2  
  5 Chirayath, Margot C       19 L&C-OR                           30.29    1  
  6 Kates, Anna D             18 L&C-OR                           32.73  
 
Event 13  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Greener, JP P             19 L&C-OR                           50.38    9  
      24.49   25.89                                                
  2 Owens, Clayton            18 BIOLA                            50.43    4  
      24.60   25.83                                                
  3 Dawe, Westin              19 BIOLA                            50.86    3  
      25.21   25.65                                                
  4 Butcher, Andrew J         19 L&C-OR                           51.10    2  
      24.86   26.24                                                
  5 Stupin, Caleb             18 BIOLA                            57.60    1  
      27.36   30.24                                                
  6 Bundenthal, Sam           22 L&C-OR                         1:02.07  
      29.03   33.04                                                
 
Event 14  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Silzel, Emily             20 BIOLA                            55.44    9  
      26.21   29.23                                                
  2 Pascoe, Kasidee           18 BIOLA                            56.78    4  
      27.47   29.31                                                
  3 Karson, Caroline H        18 L&C-OR                           56.83    3  
      26.78   30.05                                                
  4 Kometani, Kassie          21 L&C-OR                           57.21    2  
      27.52   29.69                                                
  5 Archdale, Aly                BIOLA                          1:00.60    1  
      28.77   31.83                                                
  6 Megna, Claire             21 L&C-OR                         1:04.83  
      30.84   33.99                                                
 
Event 15  Men 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Monteleone, Kyle C        20 L&C-OR                           25.86    9  
  2 Roe, Matthew              21 BIOLA                            26.42    4  
  3 Shepel, Ian A             19 L&C-OR                           28.31    3  
  4 Allen, Jake               19 BIOLA                            29.29    2  
  5 Stupin, Caleb             18 BIOLA                            31.50    1  
  6 Bundenthal, Sam           22 L&C-OR                           32.76  
 
Event 16  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Nicole             18 BIOLA                            28.63    9  
  2 Stinchcomb, Rachel        20 BIOLA                            29.03    4  
  3 Fiddler, KK B             18 L&C-OR                           31.93    3  
  4 Brandt, Julia M           19 L&C-OR                           33.49    2  
  5 Kates, Anna D             18 L&C-OR                           34.93    1  
 
Event 17  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Villa, Jonathan           18 BIOLA                          5:02.52    9  
      27.69   29.10   30.58   31.16   31.17   31.51   30.52   30.77
      30.21   29.81                                                
  2 Bergh, August             21 L&C-OR                         5:14.92    4  
      29.45   32.17   33.43   33.24   32.29   32.32   32.30   31.06
      30.00   28.66                                                
  3 Holmes, Andrew            19 BIOLA                          5:17.86    3  
      29.30   32.03   32.91   33.08   31.98   32.69   31.94   31.93
      30.94   31.06                                                
  4 Spiecker, Alex N          18 L&C-OR                         5:21.01    2  
      28.28   31.40   32.88   33.49   32.84   33.22   32.35   32.81
      32.22   31.52                                                
  5 Bress, Matt               20 L&C-OR                         5:26.59    1  
      28.94   32.46   32.43   32.99   33.80   33.49   33.60   33.68
      33.22   31.98                                                
  6 Nimmo, Eric               25 BIOLA                          5:50.24  
      30.72   33.53   34.57   35.36   36.01   35.81   35.91   36.45
      36.14   35.74                                                
 
Event 18  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Harper, Katelyn           18 BIOLA                          5:26.28    9  
      29.88   32.85   33.15   33.28   33.22   32.97   33.55   33.32
      32.74   31.32                                                
  2 Schull, Kaylyn            20 BIOLA                          5:35.73    4  
      30.63   33.35   34.02   34.16   34.03   33.88   34.04   33.99
      34.19   33.44                                                
  3 Chang, Alys J             18 L&C-OR                         5:36.42    3  
      30.45   33.21   34.26   34.78   34.83   33.85   34.31   34.30
      34.19   32.24                                                
  4 Murray, Sabrina M         20 L&C-OR                         5:43.79    2  
      30.54   33.37   34.43   34.58   34.64   34.85   34.84   35.37
      36.05   35.12                                                
  5 Harper, Bethany           20 BIOLA                          5:47.31    1  
      31.32   33.93   34.92   35.45   35.29   34.80   35.53   35.98
      35.53   34.56                                                
  6 Skaggs, Emily             20 L&C-OR                         6:04.33  
      32.52   35.52   36.39   36.89   37.45   37.41   37.32   37.58
      37.29   35.96                                                
 
Event 19  Men 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Kam, Raymond              20 BIOLA                            28.10    9  
  2 Witmer, William           20 L&C-OR                           29.73    4  
  3 Lambert, Patrick          19 BIOLA                            30.90    3  
 -- Lebovic, Zachary S        20 L&C-OR                              DQ  
 
Event 20  Women 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                           Finals Points 
===============================================================================
  1 Silzel, Emily             20 BIOLA                            32.10    9  
  2 London, Jennifer A        21 BIOLA                            33.14    4  
  3 Karson, Caroline H        18 L&C-OR                           33.58    3  
  4 Khong, Erin B             19 L&C-OR                           34.98    2  
  5 Orness, Ciara N           19 L&C-OR                           35.21    1  
 
Event 21  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis & Clark College-OR  'A'                               3:23.38   11  
     1) Bergh, August 21                2) Butcher, Andrew J 19           
     3) Greener, JP P 19                4) Monteleone, Kyle C 20          
       25.09    51.17    24.27    50.46    23.62    49.64    24.40    52.11
  2 Biola University  'A'                                       3:32.81    4  
     1) Roe, Matthew 21                 2) Holmes, Andrew 19              
     3) Allen, Jake 19                  4) Lambert, Patrick 19            
       24.81    51.84    24.45    52.03    26.61    55.79    24.68    53.15
  3 Lewis & Clark College-OR  'B'                               3:55.28    2  
     1) Bress, Matt 20                  2) Bundenthal, Sam 22             
     3) Lebovic, Zachary S 20           4) Spiecker, Alex N 18            
       28.25    58.88    29.02  1:01.94    27.80    59.51    26.05    54.95
 
Event 22  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals Points 
===============================================================================
  1 Biola University  'A'                                       3:48.27   11  
     1) Bristow, Annie 19               2) Archdale, Aly                  
     3) McAllister, Faith 19            4) Pascoe, Kasidee 18             
       27.84    57.48    27.78    59.45    26.86    56.67    26.28    54.67
  2 Lewis & Clark College-OR  'A'                               3:48.56    4  
     1) Gerrior, Eleanor 21             2) Karson, Caroline H 18          
     3) Kometani, Kassie 21             4) Murray, Sabrina M 20           
       27.61    56.30    27.09    57.22    27.39    57.55    27.51    57.49
  3 Biola University  'B'                                       4:09.74    2  
     1) Stevens, Nicole 21              2) Zacok, Olivia 19               
     3) Rebai, Grace 18                 4) London, Jennifer A 21          
       28.84  1:00.31    31.23  1:04.24    31.47  1:06.22    28.09    58.97
  4 Lewis & Clark College-OR  'B'                               4:12.64  
     1) DePaepe, Anna 21                2) Couch, Isabelle M 18           
     3) Anderson, Grace R 19            4) Megna, Claire 21               
       30.39  1:03.61    29.38  1:00.64    31.08  1:05.37    29.70  1:03.02
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 22                    
 
  1. Biola University                    136   2. Lewis & Clark College                69
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 22                     
 
  1. Biola University                    106   2. Lewis & Clark College                91